Kasım 18, 2020

Localhost’da SubDomain Açma

Local Sunucuda SubDomain Oluşturma

Subdomain oluşturmak için gerekli düzenlemenin yapılacağı klasör yolundan bahsetmiştim. Bu klasör yolundan httpd-vhost.conf dosyasını açarak subdomain tanımlaması yapabilirsiniz. Aşağıdaki kodları yazarak subdomain oluşturabilirsiniz.

Yukarıdaki örnekte, subdomain oluşturmak için gerekli kodlar yer almaktadır. Bu kodlarda yer alan d:/xampp/htdocs yolu XAMPP’ın kurulu olduğu yerdir. Programın kurulu olduğu yolu yazarak düzenleme yapınız. Ardından ikinci VirtualHost tanımlamasında yer alan DocumentRoot ve Directory tanımlamasındaki yolu oluşturmak için ilk olarak XAMPP proramının kurulu olduğu klasöre gibiniz. Bu klasörde sub isminde bir klasör oluşturunuz. Oluşturduğunuz sub klasörünün içerisine youtube klasörü açınız. Klasörüleri tanımladıktan sonra ve gerekli yolları değiştirdikten sonra kodları kayıt edip, XAMPP programındaki APACHE bölümünü kapatıp tekrar açınız.

Gerekli tanımlamalar ve düzenlemeler yapıldıktan sonra subdomain tanımlamasını gerçekleştirmiş olacaksınız. Yukarıdaki örnek doğrultusunda artık youtube.localhost yazdığınızda, XAMPP klasörünün içerisindeki sub klasörünü youtube klasörü çalışacaktır. Bu klasör içerisinde yapacağınız PHP işlemlerine ulaşmak için youtube.localhost adresini yazmanız yeterli olacaktır.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir