Haziran 21, 2019

Linuxta Windows Uygulamaları Kullan

Linux’u kullananlar güzel bir işletim sistem olduğunu biliyor . Fakat malesef yazılım konusunda eksiklikleri olabiliyor . Bu yüzden Windows sistem için bulunan yazılımları kullanmak isteyebilirsiniz . Bunun için Wineuygulaması güzel bir çözüm sunuyor .

Fakat her yazılımı çalıştıramayabilir . Hâla gelişme aşamasında olan bu uygulama , Windows’ta çalışan uygulamaları Linux makinanızda kullanabilmenizi sağlıyor .

– Wine Kurulumu –

Wine’yi Ubuntu Yazılım Merkezinden indirebilirsiniz .

Wine’yi indirip yükledikten sonra , Windowsta çalışan .exe veya .msi uzantılı programları indirip çift tıklama ile çalıştırmanız mümkün .

akat bazen uygulamaları çalıştırmada sıkıntı olabiliyor . Bunun içinse terminali kullanarak birkaç komut ile bu sorunu çözebilirsiniz . İstediğiniz uygulamayı aşağıdaki komutları kullanarak .exe veya .msi uzantıya göre çalıştırabilirsiniz .

wine /path/to/application.exe

wine msiexec /i /path/to/installer.msi

Not : “path/to” kısımlarına ise dizini yazın .

Aklınızda bulunsun , bazen hata mesajları alabilirsiniz . Fakat bu wine’yi kullanırken normal bir durumdur , hata mesajları uygulamaların çalışmasına engel teşkil etmez .

Bazı uygulamalar yükleme işlemi gerektirebilir . Windowstaki gibi Linux’ta da yükleme işlemini normal bir şekilde yapabilirsiniz .

Yükleme yaptıktan sonra masaüstünde uygulama kısayolu belirecektir .

 Wine Hizmetleri –

Wine’yi yükledikten sonra birkaç hizmeti de beraberinde ek olarak yükler . Arama kısmına “Wine” yazarak bu hizmetleri görebilirsiniz .

Wine’s Configuration hizmetiyle , uygulamalarla ilgili bir takım işlemler yapabilirsiniz . Ya da uygulamanın çalışmasını istediğiniz Windows versiyonunu seçebilirsiniz . Grafik,ses ve tema gibi ayarları da buradan yapabilirsiniz .

The Uninstall Wine Software hizmeti de adından anlaşılacağı gibi uygulamaların kaldırılmasına yardımcı oluyor .

Winetrick ise bir yardım scripti bulunduran hizmettir . Popüler uygulamar ve oyunları kurma konusunda kolaylık sağlayabilir .

Wine ile Windows uygulamalarını Linux’ta kolaylıkla kullanabilirsiniz bu işlemlerden sonra .

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Fatal error: Uncaught Error: Call to undefined method Ressio_HtmlOptimizer_Dom_Element::addChild() in /home/altiltoy/siteler/serdarakyol.com/wp-content/plugins/psn-pagespeed-ninja/ress/classes/htmloptimizer/dom.php:182 Stack trace: #0 /home/altiltoy/siteler/serdarakyol.com/wp-content/plugins/psn-pagespeed-ninja/ress/classes/plugin/widgets/widgets.php(66): Ressio_HtmlOptimizer_Dom->appendScriptDeclaration('!function(e,t,n...', Array, Object(Ressio_HtmlOptimizer_Dom_Element)) #1 /home/altiltoy/siteler/serdarakyol.com/wp-content/plugins/psn-pagespeed-ninja/ress/classes/plugin/widgets/widgets.php(151): Ressio_Plugin_Widgets->injectJsLoader(Object(Ressio_HtmlOptimizer_Dom), Object(Ressio_HtmlOptimizer_Dom_Element)) #2 /home/altiltoy/siteler/serdarakyol.com/wp-content/plugins/psn-pagespeed-ninja/ress/classes/dispatcher.php(117): Ressio_Plugin_Widgets->onHtmlIterateTagSCRIPTBefore(Object(Ressio_Event), Object(Ressio_HtmlOptimizer_Dom), Object(Ressio_HtmlOptimizer_Dom_Element)) #3 /home/altiltoy/siteler/serdarakyol.com/wp-content in /home/altiltoy/siteler/serdarakyol.com/wp-content/plugins/psn-pagespeed-ninja/ress/classes/htmloptimizer/dom.php on line 182